Villa

Kastanievej 2

6580 Vamdrup

975.000 kr.

Kastanievej 2 · billede 1 af 34
Kastanievej 2, billede 1 af 34
1 / 34
3
værelser
98
m² bolig
923
m² grund
1962
opført

Nem og overskuelig bolig på Kastanievej i Vamdrup

På Kastanievej 2 i Vamdrup udbydes nu denne hyggelige og veludnyttede bolig. Huset er det perfekte "begynder-hus" og oplagt til singlen, det modne par, førstegangskøberne eller den lille familie, der søger en kompakt og nem bolig med en god beliggenhed i et roligt og etableret kvarter. Prøv at sammenligne hvad det koster at bo her ift. en leje-lejlighed. Så giver det pludselig virkelig god mening at få dit eget!

Det er værd at vide

  • Energimærke D
  • Garage eller carport

Sådan ligger den

Kastanievej 2, 6580 Vamdrup

Vurdering

Skal din egen bolig sælges først?

Vi kommer forbi, ser boligen med dine øjne og siger ærligt, hvad vi tror den kan. Uforpligtende og uden skjulte omkostninger.

Få en vurdering

flere hjem

Andre boliger i Vamdrup

  • Danmarksgade 37

    6580 Vamdrup

    Her får I en bolig, der skiller sig lidt ud fra mængden. Danmarksgade 37 er en charmerende og rummelig ejendom med en spændende indretning, gode udearealer og en beliggenhed, der kombinerer det bedste fra byen og landet. Indenfor mødes I af en bolig med sjæl og mange fine detaljer, hvor rummene naturligt hænger sammen. Køkkenet ligger i forbindelse med spisestuen, som leder videre til den hyggelige stue – et naturligt samlingspunkt for familien. Herudover byder stueplan på værelse, badeværelse og bryggers, mens førstesalen rummer flere gode værelser, ekstra badeværelse og et repos med mulighed for at indrette efter netop familiens behov. Udenfor fortsætter charmen. Haven og terrassearealerne giver gode muligheder for at nyde udelivet, mens markerne åbner sig som nærmeste nabo på den ene side af ejendommen. Det giver en helt særlig fornemmelse af luft, udsyn og ro – og er samtidig lidt af en sjældenhed, når adressen er så centralt placeret i Vamdrup. Her er I nemlig tæt på indkøb, skole, fritidsfaciliteter, station og byens øvrige tilbud, så hverdagen er nem at få til at hænge sammen. I kan altså have byen lige ved hånden og stadig komme hjem til åbne marker og en følelse af at være lidt på landet. På grunden får I desuden en stor garagebygning med gulvvarme og med flere disponible rum, som giver et væld af anvendelsesmuligheder. Hvad enten I har brug for værksted, hobbyrum, opbevaring, hjemmekontor eller ekstra plads til familiens interesser, er her gode rammer til at skabe jeres egen løsning. Danmarksgade 37 er en bolig med karakter, atmosfære og muligheder – og en beliggenhed, der ganske enkelt er svær at kopiere. Her får I det centrale Vamdrup på den ene side og de åbne vidder på den anden.

    162 m²787 m²

    1.798.000 kr.

    Se bolig
  • Røddingvej 12

    6580 Vamdrup

    Landlige omgivelser som sælger sig selv og et hus du bare kan flytte ind i. Velkommen til Røddingvej 12 i Vamdrup! Vi er lige præcis 2 km udenfor byskiltet i retning mod Vejen og her finder du det perfekte hus, hvis du gerne vil på landet, og gerne vil have ro og luft til naboerne. Huset ligger trukket godt tilbage fra vejen og der er en flot grus-indkørsel og en dejlig vel-opvokset have foran huset. Du er tæt på Vamdrup by, så både indkøb og arbejdspladser, skole og børnehaver til ungerne og ikke mindst fitness, svømmehal og foreningsliv er indenfor minutters køretur. Alt omkring dig er her grønt og kombinationen af at have næsten 200 m² bolig plus et stort værksted og en 5000 m² stor grund som er omkranset af de skønneste marklandskaber, giver dig alt hvad der skal til for at udleve drømmen om livet på landet, med en ejendom som både er overskuelig og som har de ideelle rammer på samme tid. Når du kommer indenfor finder du hurtigt ud af, at huset er flot moderniseret og i dag står klar til indrykning for nye ejere. Der er højt til loftet og indretningen er up-to-date med et herligt stort køkken-alrum med plads til det store spisebord og samtale hen over madlavningen. Tv-stuen kan du lukke dørene til, men til daglig er der en dejlig åben sammenhæng hele vejen rundt i huset. Badeværelset er tilsvarende opdateret og med både bruseniche og badekar er der også forkælelse og vandpjaskeri til børnene. Også i stueplan har du et soveværelse med eget tøj-værelse, naturligvis entré plus den gamle hovedindgang, som dog i dag mest bruges som depotrum. Huset er indrettet på traditionel vis med værelsesafdeling på 1.salen, hvor du har tre rigtig gode soverum. Der er højt til loftet og masser af lys og luft med kvistvinduer i alle tre værelser. Dertil er der reserveret plads til at du kan lave et badeværelse, som vil gøre 1.salen helt komplet. Rummet er klar, så hvis du selv er lidt gør-det-selv mand, så er det helt oplagt at kaste sig over det projekt. For nogle vil værksted/garage-delen være en vigtig del af herligheden. Her er højde på, så der evt. kan sættes en lift ind og der er god plads, så du kan lade din indre mekaniker få lov at udfolde sig. Værkstedet står råt på indersiden, men er isoleret, så det er til at bygge videre på. I det hele taget står bygningerne pænt, men der er også et par steder hvor du skal i gang med malerpenslen. Vi glæder os til at vise frem!

    193 m²5.094 m²

    2.250.000 kr.

    Se bolig
  • Åbent husVilla

    Plantagegade 16

    6580 Vamdrup

    Charmerende og rummelig villa centralt i Vamdrup - med skoven som nærmeste nabo! Plantagegade 16 i Vamdrup er en smuk og markant ejendom opført i 1902, som rummer et boligareal på 160 kvadratmeter. Med i alt fire værelser og to badeværelser henvender boligen sig til den pladskrævende familie eller til købere, der ønsker gode muligheder for fx hjemmearbejdsplads. Der er sågar gulvvarme i hele stueetagen og du får badeværelse både oppe og nede, så der er til gæsterne i stueplan og til dig selv på 1.sal. Indretningen indenfor fordeler de 160 kvadratmeter funktionelt og praktisk, hvilket gør planløsningen fleksibel i hverdagen. Boligen indeholder de nødvendige opholdsrum i form af stuer og et dejlig stort køkken, som suppleres af to de badeværelser. De mange separate værelser i god størrelse giver gode muligheder for at opdele boligen i børne- og voksenafdelinger eller indrette dedikerede arbejdsrum efter behov, hvilket optimerer logistikken i en stor husstand. Ejendommen er beliggende på en 518 kvadratmeter stor grund, hvor der er etableret et skønt udeareal omkring terrassemiljøet. Terrassen fungerer som en naturlig udvidelse af boligen i sommermånederne og er velegnet til ophold og grill. Haven er anlagt, så den er overskuelig at vedligeholde i hverdagen, hvilket sikrer en fornuftig balance mellem brugbare udendørsarealer og minimalt havearbejde. Er du gør-det-selv'er, så er der mulighed for at kaste dig over baghuset og garagen, som ikke har været benyttet de seneste år. Der er rigtig gode muligheder i nærområdet for at nyde naturen og få nogle gode gå- og løbeture. Fra adressen er der kort afstand til skov og natur, hvilket giver gode rammer for daglige gåture med hunden. Lokalområdet byder på naturskønne omgivelser, herunder Frederikkelund skov ved Bønstrup Sø, som er lettilgængelig for hundeluftning i rolige omgivelser. Derudover ligger ejendommen centralt i forhold til byens faciliteter med sikker vej til Vamdrup Skole, pasningstilbud, indkøb og idrætsfaciliteter. Transportmæssigt er placeringen praktisk med nem adgang til Vamdrup Station samt det overordnede motorvejsnet mod Kolding og Vejle. Vi viser frem når det passer dig - vi ses!

    160 m²518 m²

    1.698.000 kr.

    Se bolig